MÜFTÜ TAŞTAN : KENDİMİZE GELELİM

Haftalık Asr-ı Saadet sohbetlerinde bu hafta İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan “Geçmiş ümmetlerin çektiği sıkıntılardan örneklerle günümüzdeki sıkıntılardan kurtulma yollarını” anlattı.

14 Ocak 2017 Cumartesi 15:33 < GÜNDEM
GEÇMİŞTE YAŞANAN HATALARIN BENZERLERİNİ İŞLİYORUZ, KENDİMİZE GELELİM
Hatay Anadolu Gençlik Derneği’nin düzenlediği “Asr-ı Saadet Sohbetleri” etkinliği Antakya’da Samanyolu düğün salonunda gerçekleşti.
Haftalık Asr-ı Saadet sohbetlerinde bu hafta İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan “Geçmiş ümmetlerin çektiği sıkıntılardan örneklerle günümüzdeki sıkıntılardan kurtulma yollarını” anlattı.
Programa Saadet Partisi Genel İdare Kurlu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe,  Diyanet-Sen İskenderun Temsilcisi Ceylan Tuncer, İskenderun Müftü Yardımcısı Durmuş Çelik,  Anadolu Gençlik Derneği Antakya Temsilcisi Mehmet İncecik, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Serdar Özal ve çok sayıda davetli katıldı.
İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan konuşmasında Müslümanlar, imanlarının gereklerini yaptıklarında “Cenab-ı Allah” onlara yardım etme sözü veriyor diyerek şunları anlattı;
 “Cenab-ı Hak”ın, geçmiş ümmetlere yüklediği sorumluluklar gibi bizlerinde yapmamız gereken sorumluluklarımız var. Geçmiş ümmetlerden Allah’ın emirlerine muhalefet olanlara Rabbimiz bazı zalimleri üzerlerine musallat etti. Nefsine zulmetmiş olarak azaba duçar oldular” dedi.
Kur’an-ı Kerim’de örnekler veren İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan, Beni İsrail kavminin düştüğü hatalara bugün ümmet düşüyor. Ogün onların yaşadığı azaplar Allah’a isyan ve haddi aştıkları içindi. Bugünde benzer isyanları bu ümmet yapıyor. Örneğin, Kur’an-ı Kerim’de faiz haram kılınmasına rağmen faize bulaştılar. Zina haram, zinaya bulaşıldı. Haksız yere adam öldürme, binlercesi yapılıyor. Ana-babaya isyan gibi yasaklar ve daha nice yasaklar çiğneniyor. Böyle olunca zillete mahkûm olunuyor.
Bugün hangimiz alışveriş yaparken kandırılma hissine kapılmıyoruz? Müslümanlar bir birine güveniyor mu? İffetini, evini, malını kaç kişi emanet edebiliyor? Bu güveni alabiliyor muyuz? Hayır.
Cenab-ı Hak “Beni İsrail gibi duyarsız davranırsanız yeryüzünde zillete mahkûm millet olarak sizin de başınıza bir takım olaylar sıkıntılar gelir” buyuruyor nitekim geliyor. Geçmişte 2000 yıl zillete mahkûm yaşayan “Beni İsrail” nitekim 14 Mayıs 1948’de devletini ilan ediyor, egemen bir güç oluyor. Bu egemen güç bugün yeryüzünün hâkimi durumuna geliyor ve nerede bir Müslümanın başına bir iş gelirse altından bu egemen güçler çıkıyor. İslam toplumu olarak bizde geçmişte yaşanan hataların benzerlerini işliyoruz kendimize gelelim” diye konuştu.
Soru ve cevap bölümünde katılımcıların sorularını cevaplandıran İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan, okunan hatimlerin duasını yaparak program sona erdi.
 
1401 defa okundu.
EtiketlerİSKENDERUN İLÇE MÜFTÜSÜ TAŞTAN
YORUM EKLE
    YORUMLAR
HATAY ⇓
İmsak 03:41
Güneş 05:18
Öğle 12:37
İkindi 16:25
Akşam 19:46
Yatsı 21:16
*HATAY
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0891     EURO 6.8000     IMKB 84076     ALTIN 249,792